Ubezpieczenie przewoźnika do licencji

Praca w transporcie to nie jest łatwy kawałek chleba. Można śmiało powiedzieć, że cała gospodarka oparta jest właśnie na tym sektorze. W tym artykule dowiesz się dlaczego ubezpieczenie przewoźnika do licencji jest niezbędne w procesie ubiegania się o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (WE) 1071/2009 z dnia 21 października 2009 roku określa jak ma wyglądać ubezpieczenie OC do licencji przewoźnika. Właśnie z tego rozporządzenia dowiadujemy się, że podmioty, które ubiegają się o licencję lub wypisy z licencji muszą posiadać odpowiednią zdolność finansową, by „być w stanie w każdym momencie roku finansowego spełnić swoje zobowiązania finansowe”. Przypominamy, że każdy przewoźnik ma obowiązek wykazania zdolności finansowej rocznymi sprawozdaniami, które są potwierdzone przez odpowiednio upoważnione osoby.

Eksperci SuperUbezpieczenia.pl przypominają, że w ubezpieczenie przewoźnika do licencji (OC zawodowe) obejmuje podmiot, który stara się o wydanie takiej licencji lub już ją posiada. Chodzi tu o zezwolenie na wykonywanie transportu drogowego rzeczy lub osób, które są wydawane przez odpowiedni organ na podstawie obowiązujących przepisów. Przypomnieć należy również, że dokładna stawka zależy od liczby posiadanych pojazdów. Natomiast zgodnie z rozporządzeniem suma gwarancyjna musi wynosić:

  • Za pierwszy pojazd- 9000 euro,
  • Za każdy następny pojazd- 5000 euro,

Prowadzenie firmy w sektorze transportowym nie jest łatwe. Przewoźnicy muszą przygotować się na liczne kontrole. Tutaj trzeba wiedzieć, że ubezpieczenie przewoźnika do licencji nie wykupuje się tylko raz. Polisę ubezpieczeniową należy odnawiać co roku. W wyborze polisy pomogą Ci nasi eksperci SuperUbezpieczenia.pl. Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami pod numerem 720 221 221.